Festiwal Słowian i Wikingów

Czy wiecie, że, woliński Festiwal Słowian i Wikingów jest prawdopodobnie największym tego typu widowiskiem w Europie środkowo – wschodniej?

Festiwal Słowian i Wikingów

Festiwal Słowian i Wikingów

 

W każde wakacje z wielką pompą i pasją spotykają się tutaj pasjonaci kultury średniowiecznych Wikingów. A że skandynawskiej klimaty są coraz bardziej modne, uczestników przybywa z roku na rok.

Imprezują, lepią garnki…
Co zobaczysz, przybywając do Wolina na festiwal? Na przykład sceny bitew Wikingów i Słowian, a że oba narody słyną z waleczności, jest gorąco. Zobaczysz, jak Wikingowie i Słowianie zdobywają ogród, jak palą wioski, jak napadają na siebie i pojedynkują. Nie brakuje obrzędów ślubów, pogrzebów, i to na podstawie wikińskich sag! Co oczywiście pobudza jeszcze bardziej fantazje i wyobraźnię gości. Po wodach Wolina pływają wikińskie okręty, wikingowie, Bałtowie, Słowianie,
Madziarze, Rusini, wojowie i rzemieślnicy rozbijają w nadmorskiej miejscowości repliki pradawnych namiotów, wiosłują, wyścigują się i… wspólnie przygotowują strawy. Oczywiście według średniowiecznych przepisów. Tymczasem tkacze robią materiały na średniowieczne ubrania, a rzemieślnicy lepią garnki. Wszystko jest jak dawniej: kowale kują żelazo, złotnicy tworzą bużuterię ze srebra i brązu., zbrojmistrze przygotowują druciane zbroje, a szewcy szyją buty.

A dzieci?
Dzieci w tym czasie lepią gliniane naczynia, walczą w turniejach w specjalnie wydzielonym plac zabaw. Bawią się i grają przy wtórze tworzących klimat średniowiecznych podań.

Kto stworzył Festiwal Słowian i Wikingów?
Pomysł wziął się z islandzkiej sagi Jomswiking. Saga pochodzi z XIII wieku i opisuje dzieje Jomswikingów – bractwa, które mieszkało w X wieku w grodzie Jómsborgu. Gród rozciągał się oczywiście na wyskie Wolin. Stąd do Międzywodzia zaledwie kilka kroków! Przybywaj więc w wakacje do nadmorskiego miasteczka Wolin w poszukiwania wikingów.

Written by

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message